To nie sen – mistrz pokonany!

Start Lublin pokonał mistrza kraju, drużynę Stelmetu BC Zielona Góra 82:78! Coś, co przed meczem wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Wygrana czerwono-czarnych przerwała serię gości, którzy na krajowym podwórku nie przegrali od maja. Dla nas to trzecie zwycięstwo w obecnym sezonie Tauron Basket Ligi.

Sport lubi takie historie, kiedy ten na papierze teoretycznie słabszy wygrywa z faworytem. Oklepane „Dawid pokonuje Goliata” miało w niedzielę miejsce na Globusie! Wydawało się, że mało jest drużyn w TBL, które są w stanie ograć Stelmet. Zapewne mało kto przypuszczał, że może tego dokonać nasz Start. A jednak – stało się! Niedziela, 13 grudnia 2015 roku zapisze się w historii lubelskiej koszykówki.

Spotkanie ze Stelmetem miało dodatkowy wymiar dla Michała Sikory, który musiał zastąpić na trenerskiej ławce Pawła Turkiewicza. – Czuję adrenalinę, jest mały dreszczyk emocji, ale jestem spokojny – mówił „Sikor” godzinę przed meczem. Odprawa z drużyną trwała może z minutę. – Co ja będę im mówił. Mają się cieszyć koszykówką – dodawał.

Ten spokój i luz szkoleniowca przełożył się na drużynę. Co prawda początek przegraliśmy 2:11, ale szybko udało się opanować nerwy i po trójce oraz lay-upie Alana Czujkowskiego wyszliśmy na prowadzenie 13:11. Stelmet nadal miał problemy w ofensywie i pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 20:13 dla czerwono-czarnych.

W drugiej odsłonie mistrz kraju pokazał klasę. Szymon Szewczyk i Karol Gruszecki rzucili 12 punktów, a aż 18 oczek dodali zmiennicy. Mieliśmy 10-punktową stratę (33:43), która po zmianie stron urosła nawet do 13 pkt (40:53 w 25. minucie).

Start jednak walczył. Nie było straconych piłek dla Igora Chumakova, pod koszem szalał Jarosław Trojan, w obronie dwoił się i troił Marcin Salamonik (10 zbiórek w spotkaniu), swoją cegiełkę dorzucili zmiennicy (12 pkt w meczu Alana Czujkowskiego czy 2 ważne asysty Bartosza Ciechocińskiego). Nawet mierzący 180 cm Jan Grzeliński zebrał 4 piłki. Buzzer-beater Nicka Kellogga zmniejszył deficyt do 3 oczek (53:56) po 30 minutach.

Ostatnia kwarta to istny rollercoaster emocji. Niespełna 4 minuty przed końcem wygrywaliśmy 72:64 i kibice zgromadzeni w hali Globus powoli zaczynali wierzyć – że Start może dokonać niemożliwego. Stelmet zdołał jednak wrócić do spotkania, a 32 sekundy przed końcową syreną prowadził 78:76. Wtedy jedną z ważniejszych trójek w swojej karierze trafił Grzegorz Małecki, a potem wytrzymał próbę nerwów, gdy musiał stawać na linii rzutów osobistych (trafił 3 z 4 prób).

Publiczność wstała z miejsc, serce waliło jak szalone. Takiego tumultu hala na Globusie dawno nie widziała, aż przypomniało się lubelskie piekiełko w starej hali MOSiR przy Zygmuntowskich. Czerwono-czarni dokonali czegoś, co na długo zostanie w pamięci tych, którzy obserwowali spotkanie z trybun.

To było udane pożegnanie ze Startem w Lublinie w tym roku. Przed nami seria meczów wyjazdowych, w których nasi koszykarze znów będą chcieli pokazać serce. Charakter i wola walki poprowadziły nas w niedzielę do zwycięstwa. Oby tak dalej!

Start Lublin – Stelmet BC Zielona Góra 82:78 (20:13, 13:30, 20:13, 29:22)
Start: Trojan 16 (6 zb), Małecki 15 (2x3, 5 as, 3 przechwyty), Kellogg 8 (1x3, 5 zb, 3 as), Salamonik 6 (2x3, 10 zb), Poole 3 (1x3) – Chumakov 16 (6 zb, 3 as), Czujkowski 12 (2x3, 5 zb), Grzeliński 4 (4 zb), Kowalski 2, Ciechociński.
Stelmet: Szewczyk 14 (3x3, 5 zb), Gruszecki 9 (1x3), Mateusz Ponitka 8 (4 zb), Hrycaniuk 5 (6 zb), Koszarek 2 (3 as, 2 przechwyty) – Bost 21 (3x3, 4 zb, 3 as), Borovnjak 10 (5 zb), Reynolds 7 (1x3), Zamojski 2.
Widzów: 2500. Sędziowali: Janusz Calik, Maciej Kotulski, Michał Sosin.