POLSKI CUKIER START LUBLIN
oficjalna strona klubu Orlen Basket Ligi

Rywal nr 15 – Anwil Włocławek

Koszykarzy Startu Lublin w piątek czeka niezwykle ciężkie zadanie – naprzeciw czerwono-czarnych stanie bowiem zespół, który od momentu awansu do ekstraklasy w 1992 roku, 11-krotnie zdobywał medale mistrzostw Polski (w 2003 roku był nawet mistrzem kraju). Anwil Włocławek po nieudanym poprzednim sezonie, kiedy zajął 12. miejsce w Tauron Basket Lidze, znów jest postrachem ligowych rywali i z bilansem 11-4 plasuje w czubie tabeli.

Gwiazdą – nie tylko Anwilu, ale i całej ligi – jest David Jelinek. Reprezentant Czech, uczestnik dwóch poprzednich Eurobasketów, legitymuje się obecnie średnią 20,53 zdobywanych punktów na spotkanie i jest to najlepszy wynik w TBL (25-latek jest jedynym zawodnikiem w Polsce, który może pochwalić się średnimi zdobyczami powyżej 20 oczek). Przeciwko PGE Turów Zgorzelec potrafił rzucić aż 39 pkt! Czeski koszykarz dodatkowo zbiera średnio 5,6 piłki/mecz, daje 2,3 asysty/spotkanie oraz ma 1,3 przechwytu/mecz.

Drugim punktującym „Rottweilerów” jest Chamberlain Oguchi (17,9 pkt/spotkanie), który w minionym roku razem z reprezentacją Nigerii wygrał Afrobasket i został MVP całej imprezy. Kolejnym zagranicznym zawodnikiem, na którego warto zwrócić uwagę jest Fiodor Dmitriew, były reprezentant Rosji, który w obecnym sezonie rzuca średnio 9,1 pkt/mecz.

Grono obcokrajowców uzupełniają: środkowy Kervin Bristol (4,9 pkt/mecz, 4,5 zbiórki/spotkanie; drugi ze środkowych, kontuzjowany Kurt Looby opuścił Anwil w listopadzie) oraz rzucający Danilo Andjušić (zastąpił Grzegorza Kukiełkę, który zagra w pierwszoligowej Legii Warszawa). Dla tego drugiego mecz w Lublinie będzie debiutem w Polsce, ale po jego CV (grał m.in. w Partizanie Belgrad, ligach włoskiej i hiszpańskiej oraz w reprezentacji Serbii) można wnioskować, że 25-latek szybko zostanie jedną z gwiazd TBL.

Polski skład Anwilu również jest niezwykle mocny: Kamil Łączyński i Robert Skibniewski to reprezentanci kraju, Piotr Stelmach w 2014 roku zdobył mistrzostwo Polski z PGE Turów, a Robert Tomaszek to doświadczony podkoszowy, który rozegrał niemal 150 spotkań w TBL, a także występował na parkietach Niemiec, Czech czy Ukrainy.

Kibice Startu bacznie będą się przyglądali również Bartoszowi Diduszko, który w poprzednim sezonie z powodzeniem reprezentował czerwono-czarne barwy. „Didi” grając dla naszego klubu notował średnio 11,4 pkt/spotkanie i pod tym względem był to jego najlepszy sezon w karierze w ekstraklasie (dodatkowo był drugim strzelcem naszej drużyny po Bryonie Allenie).

Początek meczu z Anwilem w piątek o godzinie 19.

Kadra Anwilu Włocławek (za plk.pl)
33. Danilo Andjušić (24 lata, 196 cm, rzucający/niski skrzydłowy, Serbia)
7. Kervin Bristol (27 lata, 206 cm, środkowy, Stany Zjednoczone)
21. Bartosz Diduszko (28 lat, 198 cm, rzucający/niski skrzydłowy)
11. Fiodor Dmitriew (31 lat, 204 cm, silny skrzydłowy, Rosja)
5. Kamil Hanke (20 lat, 192 cm, rzucający/niski skrzydłowy)
25. David Jelinek (25 lat, 196 cm, rzucający/niski skrzydłowy, Czechy)
14. Kurt Looby (31 lat, 210 cm, środkowy, Antigua i Barbuda)
9. Kamil Łączyński (26 lat, 183 cm, rozgrywający)
32. Stefan Marchlewski (17 lat, 182 cm, rozgrywający)
33. Bartosz Matusiak (18 lat, 185 cm, rzucający)
23. Chamberlain Oguchi (29 lat, 196 cm, rzucający, Nigeria)
35. Adrian Ręgocki (17 lat, 190 cm, niski skrzydłowy)
6. Robert Skibniewski (32 lata, 182 cm, rozgrywający)
2. Piotr Stelmach (31 lat, 205 cm, silny skrzydłowy)
24. Robert Tomaszek (34 lata, 205 cm, środkowy)
13. Adrian Warszawski (19 lat, 201 cm, niski skrzydłowy/silny skrzydłowy)
Trener: Igor Miličić.

Zobacz pozostałe aktualności

Zacięty bój z mistrzami Polski
02.03.2024

King Szczecin wygrał w hali Globus

Niezbędnik Kibica na mecz z Kingiem Szczecin
02.03.2024

Zbiór ważnych informacji związanych z dzisiejszym spotkaniem

Filip Put: Przed nami bardzo trudne zadanie
01.03.2024

Zachęcamy do lektury rozmowy z naszym skrzydłowym

Mecze z Kingiem w ostatnich sezonach
29.02.2024

Kolejny rozdział tej historii napiszemy 2 marca w hali Globus

Partner Główny Partner Strategiczny Sponsor Tytularny Sponsor Tytularny Sponsor Strategiczny

Nasi partnerzy