Premierowa wygrana

Czerwono-czarni odnieśli pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie. Nasza drużyna pokonała 77:68 Polpharmę Starogard Gdański. O naszym sukcesie w głównej mierze zadecydowała trzecia kwarta wygrana przez Start aż 27:11. Czterech naszych koszykarzy zanotowało dwucyfrowe zdobycze, a aż 13 piłek zebrał Marcin Salamonik.

Goście rozpoczęli od prowadzenia... 11:0. Dopiero po ponad 5 minutach pierwsze punkty dla Startu zdobył rzutem za trzy Rob Poole. Pomogli również zmiennicy – Trency Jackson i Jarosław Trojan rzucili w pierwszej kwarcie po 4 oczka, z kolei buzzer-beater Bartosza Ciechocińskiego doprowadził do remisu 17:17.

Początek drugiej odsłony miał niemal identyczny scenariusz jak start pierwszej. Serię 7:0 Polpharmy przerwał rzutem zza łuku Alan Czujkowski. Skrzydłowy naszej drużyny za chwilę trafił spod kosza i było zaledwie 22:24. W odpowiedzi mieliśmy dwie trójki Kevina Baileya i Paweł Turkiewicz poprosił o czas (przy stanie 22:30). Przez 5 minut obie ekipy trafiły zaledwie 6 koszy i w połowie meczu przegrywaliśmy 6 punktami (28:34).

Wydarzenia w trzeciej odsłonie zdecydowały o końcowym wyniku. Najpierw za trzy trafili Jan Grzeliński i Salamonik, doprowadzając do remisu 34:34, ale prawdziwy popis czerwono-czarni dali od stanu 42:43 – trójki Poole’a, Nicka Kellogga, lay-up tego pierwszego oraz akcja 2+1 drugiego dały serię 11:0. W zaledwie półtorej minuty odskoczyliśmy przeciwnikowi na bezpieczny dystans 10 oczek.

W czwartej części, przy głośnym dopingu "Lubelskiej Ferajny", wystarczyło jedynie przypilnować przewagi. Długo się udawało, jednak w końcówce przyjedni zwietrzyli szansę, gdy zbliżyli się nawet na 3 oczka (68:71 z perspektywy Polpharmy). W końcowych 25 sekundach wykonywaliśmy jednak aż 6 rzutów wolnych, a że tym razem celowniki naszych koszykarzy były właściwie uregulowane (16/18 z linii rzutów osobistych), dlatego pierwsza wygrana stała się faktem.

W kolejnym meczu zagramy w niedzielę z PGE Turów w Zgorzelcu, który rozpoczął sezon od dwóch porażek. Kolejne spotkanie u siebie rozegramy 25 października (niedziela, godzina 18) z MKS Dąbrowa Górnicza.

Start Lublin – Polpharma Starogard Gdański 77:68 (17:17, 11:17, 27:11, 22:23)
Start: Kellogg 14 (1x3, 5 zb), Grzeliński 13 (1x3, 4 as, 2 przechwyty), Poole 11 (3x3), Salamonik 7 (1x3, 13 zb), Chumakov 2 – Trojan 14 (5 zb), Czujkowski 9 (2x3, 5 zb), Jackson 4 (4 as), Ciechociński 3 (1x3), Małecki. Trener: Paweł Turkiewicz.
Polpharma: Hicks 18 (2x3, 5 zb), Tiller 8 (6 zb), Ward 7 (8 zb, 2 bloki), Diduszko 6, Długosz 4 – Bailey 12 (2x3), Flieger 9 (1x3), Szymański 4, Kobus, Grujić. Trener: Dariusz Szczubiał.
Widzów: 1800. Sędziowali: Grzegorz Ziemblicki, Dariusz Szczerba, Tomasz Trybalski.