Porażka na zakończenie roku

Koszykarze Startu Lublin ulegli Polskiemu Cukrowi Toruń 63:88. Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny był Jan Grzeliński, który rzucił 20 punktów, miał 7 zbiórek i 5 asyst.

Trener Dušan Radović w Toruniu zdecydował się na grę Jana Grzelińskiego od pierwszej minuty. Dla 21-latka był to pierwszy mecz w wyjściowej piątce od starcia z PGE Turów Zgorzelec w połowie października. „Grzelu” na parkiecie spędził pełne 40 minut, bowiem w końcówce pierwszej kwarty kontuzji stawu skokowego nabawił się Nick Kellogg.

Pomimo braku naszego najlepszego strzelca pierwszą część zakończyliśmy przegrywając jedynie 2 punktami (15:17). Trzymaliśmy kontakt z rywalami dzięki skutecznej grze zza łuku (dwie trójki w tej odsłonie rzucił Rob Poole, a jedną Grzeliński) oraz celnym rzutom osobistym Jarosława Trojana (4 pkt).

Kiepsko wyglądała skuteczność w rzutach za 2. W pierwszej kwarcie trafiliśmy raz, w drugiej – dwa razy. Mając 20% skuteczności ciężko myśleć o nawiązaniu walki z przeciwnikiem, jednak jeszcze w 13. minucie był remis 21:21. Potem mieliśmy trzy serie – najpierw 10:0 gospodarzy, następnie przebudzenie Startu poskutkowało 8:0 dla naszej drużyny, ale końcówka tej ćwiartki ponownie należała do torunian (8:0) i ostatecznie schodziliśmy do szatni z 10-punktowym deficytem (29:39).

W 23. minucie gospodarze prowadzili już 48:31, jednak czerwono-czarnym udało się nieco zmniejszyć straty, by przed ostatnią odsłoną mieć 12 punktów na minusie (51:63).

Nasi zawodnicy próbowali odmienić losy spotkania, ale od stanu 68:59 dla torunian nie mieli już wiele do powiedzenia – rywale dzięki serii 12-0 odskoczyli na 80:59 i było po meczu. Kwartę przegraliśmy 12:25 i cały mecz 63:88.

W kolejnym spotkaniu czerwono-czarni wreszcie wrócą do hali na Globusie. 8 stycznia o godzinie 19 rozpoczniemy rywalizację z Anwilem Włocławek.

Polski Cukier Toruń – Start Lublin 88:63 (17:15, 22:14, 24:22, 25:12)
Polski Cukier: Gibson 14 (2x3, 7 as, 4 zb, 2 przechwyty), Kornijenko 13 (1x3, 11 zb, 2 bloki), Michalak 13 (1x3, 6 zb, 6 as), Milošević 12 (8 zb), Wiśniewski 10 (1x3, 4 as) – Cummings 11 (4 zb), Michalski 10 (2x3), Bochno 3 (1x3), Sulima 2, Lisewski, Perka.
Start: Grzeliński 20 (2x3, 7 zb, 5 as), Poole 14 (2x3), Trojan 6, Małecki 5 (1x3, 5 as), Salamonik 4 (7 zb, 5 as, 3 przechwyty) – Czujkowski 6 (2x3), Chumakov 5 (1x3), Kowalski 3 (1x3), Kellogg.
Sędziowali: Marek Maliszewski, Grzegorz Czajka, Damian Myszka.