START LUBLIN
oficjalna strona klubu Energa Basket Ligi

Trener Dedek: Mamy dobrze zbalansowany skład

Z trenerem Davidem Dedkiem rozmawiamy o zakończonej budowie składu oraz na temat trwających przygotowań przed sezonem 2017/2018.

Transferem Wojciecha Czerlonki klub zamknął kadrę na sezon 2017/2018. Wielu kibiców i ekspertów ocenia obecny skład TBV Startu jako bardzo silny. Pan również musi być zadowolony z letnich nabytków.

Myślę, że udało nam się przed tym sezonem wykonać kawał dobrej roboty na rynku transferowym. Każdy z tych zawodników, których pozyskaliśmy mógł wybrać inny zespół. Zdecydowali się jednak na TBV Start i to świadczy o tym, że klub się rozwija. Idziemy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że boisko zweryfikuje to w pozytywnym sensie w trakcie sezonu ligowego.

Ciężko było namówić do gry w Lubinie Chavaughna Lewisa, który w zeszłym sezonie był jedną z wyróżniających się postaci w całej lidze?

Nie będę zdradzać żadnych szczegółów pertraktacji. Cieszymy się, że dołączy do nas klasowy gracz. To doświadczony zawodnik, który sprawdził się już w Polskiej Lidze Koszykówki. Jest bardzo mocny na penetracji i bardzo dobry w obronie. To dwa główne czynniki, z których będziemy się starali korzystać podczas zbliżającego się sezonu.

Przed panem teraz duże wyzwanie, czyli budowa zespołu na nowo przed kolejnym sezonem. Obecność w składzie ośmiu nowych zawodników zapowiada wiele zmian w sposobie gry.

Na pewno biorąc pod uwagę ilość dokonanych zmian, nie stoimy przed łatwym zadaniem. Mamy jednak pozytywne nastawienie i wierzymy, że praca na treningach przyniesie oczekiwane efekty. Wiadomo, że w pierwszej kolejności trzeba było zbudować polską część drużyny. Wynika to z obowiązujących w lidze przepisów o tym, że na parkiecie musi ciągle znajdować się dwóch Polaków. Dlatego też zaczęliśmy od transferów rodzimych zawodników. Kiedy już ta część zespołu była mniej więcej wyklarowana, zaczęliśmy szukać wzmocnień za granicą. Staraliśmy się podejść do tego w rozsądny sposób. Myślę, że mamy dobrze zbalansowany skład, który mam nadzieję pokaże się z dobrej strony na boisku.

Nad czym głównie pracowaliście na dotychczasowych treningach?

Jak zwykle na tym etapie przygotowań, najwięcej czasu poświęciliśmy na przygotowanie fizyczne. Zaczęliśmy w ostatnim czasie dodawać również elementy taktyki, której w najbliższych tygodniach będzie coraz więcej. Oprócz tego będziemy starać się doszlifować formę fizyczną zawodników.

Wreszcie zaczniecie także rywalizować w meczach towarzyskich.

Zgadza się. Rozpoczynamy bardzo ważną część okresu przygotowawczego, czyli sparingi. Trzeba pamiętać, że to nie są mecze, w których gra się o wynik za wszelką cenę. W takich spotkaniach trzeba próbować rozmaitych kombinacji zawodników na boisku oraz różnych rozwiązań taktycznych w obronie i w ataku. To jest najważniejsze i pod tym kątem podchodzimy do gier kontrolnych.

Zobacz pozostałe aktualności

Damian Jeszke na dłużej w Starcie Lublin!
28.06.2020

Do grona zakontraktowanych zawodników na sezon Energa Basket Ligi 2020/2021 dołącza Damian Jeszke!

Roman Szymański na dłużej w Starcie Lublin!
26.06.2020

Pierwszym zawodnikiem Startu Lublin z nowym kontraktem na sezon 2020/2021 Energa Basket Ligi został Roman Szymański.

Sztab Trenerski skompletowany!
18.06.2020

Dedek, Sikora, Łuszczewski, Drozd, Majewski, Pogorzelec - nasz sztab szkoleniowy na sezon Energa Basket Ligi 2020/2021!

Energa Basket Liga powraca!
15.05.2020

Sezon 2020/21 EBL ruszy już 27 sierpnia!

Partner Strategiczny Partner Strategiczny Sponsor Główny Sponsor Strategiczny Partner Strategiczny

Nasi partnerzy